Ako si správne vybrať strechu ?
Strecha chráni!
CHRÁNI VAŠU STAVBU
CHRÁNI VÁŠ MAJETOK
CHRÁNI VÁS A VAŠU RODINU
Aká je dôležitá hmotnosť strešného systému ?
Neviete ako začať s výberom správnej strešnej krytiny? Tak začnite napríklad tým, či ide o rekonštrukciu, alebo novostavbu. Plánujete rekonštrukciu strechy? Pokiaľ ide o starší rodinný dom, či iný starší objekt, hmotnosť krytiny je rozhodne parameter, ktorý by vás mal zaujímať. Jeden m2 plechovej strešnej krytiny Lindab váži približne 10-krát menej ako betónové alebo keramické krytiny. Pri štandardnej ploche strechy, napr. 200 m2 sa bavíme o rozdiele približne 8 až 9 ton. Správnym rozhodnutím o výbere predíďte ďalším možným problémom spodnej stavby (praskanie múrov, narušenie statiky a podobne).
Orientačná hmotnosť strešnej krytiny na streche o rozlohe 200 m2 (v tonách).
K jednotlivým hmotnostiam strešných krytín treba ešte pripočítať hmotnosť strešnej konštrukcie (krokvy, kontralaty, laty), tepelnej izolácie, a taktiež pôsobiace vonkajšie zaťaženia (sneh, vietor). Len samotný sneh môže pôsobiť na krytinu zaťažením 100 až 200 kg/m2.
Pri priemernej ploche strechy 200 m2 je to záťaž až
40 ton, ktorá pôsobí na samotnú strešnú konštrukciu a prenáša sa na spodnú stavbu.
Ako sklon strechy vplýva na funkčnosť krytiny ?
Správny výber strešnej krytiny určuje taktiež sklon a tvar vašej strechy. Je potrebné zistiť si najmä minimálny sklon pre daný typ strešnej krytiny a na to nadväzujúce technické riešenie! Minimálny sklon označuje najmenší možný bezpečný sklon, pri ktorom krytina neprepustí zrážkovú vodu bez doplnkových opatrení. Napr.: odporúčaný sklon veľkoformátovej strešnej krytiny Lindab je 8º, ak nie sú potrebné priečne spoje; 14º v prípade potreby priečneho spájania. Sklon strechy pri tvrdej skladanej krytine nemá byť menší ako 17°. Pri menšom sklone nesmie chýbať vodotesné podstrešie alebo vhodná poistná hydroizolácia.
Plánujete stavať modernú novostavbu ?
V dnešnej dobe novodobá architektúra uvažuje aj pri novej výstavbe s jednoduchými tvarmi a nízkymi
sklonmi. Aj v tomto segmente novostavieb nájdu strešné krytiny Lindab svoje uplatnenie, a to vďaka
modernej profilácii a riešeniam pre nízke sklony už od 5°. Pri týchto nízkych sklonoch je však bezpečná
aplikácia strešnej krytiny možná len za podmienky dodržania skladby celého strešného plášťa, ktorú vám individuálne
navrhnú naši technici.
Kvalita ocele – základ úspechu pre vašu strechu
Akosť ocele je hodnota, ktorá uvádza, nakoľko je daný plech pevný a ako dokáže odolávať pri záťaži vetrom či snehom. V praxi sa však častokrát stretnete s plechovými krytinami vyrobenými z mäkších materiálov, ktoré nie sú odporúčané normou. Spoločnosť Lindab používa na výrobu strešných krytín švédsky oceľový plech konštrukčnej akosti, čo zaručuje jej dlhodobú pevnosť a stabilitu. V dnešnej dobe 90 % výrobcov plechových krytín používa plechy ťažnej akosti, ktoré sú „mäkšie“, a tým pádom samozrejme, lacnejšie.
Kvalitu strešnej krytiny a jej životnosť zohľadňuje aj množstvo zinku naneseného na oceľovom jadre, ktorého úlohou je zabrániť vzniku korózie na krytine. V našich klimatických podmienkach norma STN EN 508-1 určuje minimálne 200 g/m2, pričom krytiny Lindab túto hodnotu niekoľkokrát prekračujú (275 g/m2 ). Čo však častokrát dostanete od lacnej konkurencie je sotva 100 g/m2, ale nájdu sa aj takí, ktorí sa touto dôležitou vrstvou plechu vôbec nezaoberajú. Bohužiaľ, množstvo pozinku je možné namerať len v laboratórnych podmienkach, takže je veľmi obtiažne túto skutočnosť skontrolovať na mieste stavby.
Lindab vám samozrejme vie tieto skutočnosti podložiť hutnými atestmi a certifikátmi výrobcov, od ktorých vstupné materiály nakupuje.
Aká dôležitá je hrúbka plechu a povrchová úprava ?
Niektorí výrobcovia lacných plechových krytín používajú na výrobu krytín lacnejšie materiály, ktoré nemajú potrebnú hrúbku (minimálne 0,5 mm) a tým pádom majú ich produkty horšiu statickú únosnosť, čím po spracovaní do tvaru strešnej krytiny nie je zachovaná tvarová stálosť a môže dochádzať k zatekaniu strechy v mieste spojov či zámkov. Taktiež si treba uvedomiť, že strecha musí počas svojej životnosti odolávať rôznym poveternostným vplyvom (sneh, vietor, dážď, pochôdznosť), a preto musí byť dostatočne pevná na to, aby mohla plniťsvoju funkciu. V prípade strešných krytín menších hrúbok, napr. 0,4 mm sa statické parametre znižujú až o 20 %.
Dôležitá je aj kvalita a typ povrchovej úpravy strešnej krytiny.
Tá dodáva vašej streche nielen estetický charakter, ale aj schopnosť čeliť UV žiareniu, vysokým či nízkym teplotám a v neposlednom rade tiež schopnosť odolávať mechanickému poškodeniu.
Aký je rozdiel medzi užitočnou a celkovou plochou ?
Pri porovnávaní cenovej ponuky spoločnosti Lindab s konkurenčnými cenovými ponukami sa presvedčte, či je uvádzaná cena za užitočnú kryciu alebo za celkovú plochu. Pri celkovej ploche vámn totiž konkurencia napočíta väčšie množstvo krytiny, avšak cena za 1 m2 bude opticky nižšia približne o 8 až 10 %. Tento rozdiel však budete mať pripočítaný v množstve krytiny, takže v konečnom dôsledku zaplatíte viac a pritom si to ani neuvedomíte. Pri krytinách Lindab neplatíte za prekrytia jednotlivých strešných profilov.
Aký je rozdiel v zárukách ?
Predtým, ako si objednáte krytinu u predajcu, prečítajte si záručný list od výrobcu, pre ktorého výrobky sa rozhodujete. Na trhu sa čoraz častejšie objavujú lacné dovážané plechové krytiny za tak nízku cenu, ktorej priamo zodpovedá aj dĺžka záruky. Títo výrobcovia vám poskytnú, napr. 10-ročnú záruku ale len na perforáciu
plechu, čo je jednoducho povedané, diera. Ďalšou podmienkou je napríklad, že miera poškodenia plechu pre začatie reklamačného konania musí byť minimálne 5 %, čo znamená, že pri streche veľkosti 100 m2 musíte mať dieru o veľkosti 5 m2 aby ste mohli svoju strechu reklamovať. Ďalšou nezmyselnou podmienkou je potreba registrovať záručný list u výrobcu odoslaním návratky do 1 mesiaca od kúpy, čím chce výrobca znížiť svoju zodpovednosť za svoj výrobok, pretože mnoho kupujúcich tak neurobí. Otázkou je prečo na tak kvalitné „nemecke blachy“ poskytujú záruky len na perforáciu, teda dieru v krytine?
Lindab poskytuje skutočne korektnú záruku na svoje výrobky v trvaní 15 až 30 rokov v závislosti od povrchovej úpravy s tým, že záruka sa vzťahuje na výrobné chyby, koróziu materiálu, olupovanie povrchovej úpravy, prípadne abnormálne zmeny farebného odtieňa.
Vzor záručného listu si môžete kedykoľvek pozrieť na našej webovej stránke www.stresnysystem.sk.
Ako si vybrať správny odkvapový systém ?
Dobré odvodnenie strechy chráni domy pred škodami na stenách a základoch. Preto spoľahlivý odvod dažďovej vody je veľmi dôležitý a jeho výberu by sme mali venovať náležitú pozornosť.
Na trhu nájdete veľké množstvo materiálov a typov odkvapových prvkov. Vybrať si môžete z klasických plechových cez plastové, hliníkové či medené. Najobľúbenejšie a najčastejšie používané na Slovensku sú dnes plechové odkvapové systémy, kvôli ich životnosti, farebnej stálosti a jednoduchosti montáže. Aj pri plechových odkvapoch nájdeme veľké rozdiely, ktoré môžu mať výrazný vplyv na ich funkčnosť a životnosť. Kvalitný oceľový plech je zásadným faktorom pri výrobe plechových odkvapových systémov.
Odkvapový systém by mal byť podľa normy vyrobený z ocele minimálnej hrúbky 0,6 mm. Finálna povrchová úprava pri farbených odkvapoch by mala byť nanesená z oboch strán, čím je materiál dostatočne chránený najmä pred vplyvom korózie aj vo svojej funkčnej (vnútornej) a tiež estetickej (vonkajšej) strane.
U lacnej konkurencie nájdete odkvapy, ktoré sú vyrábané z dodatočne lakovanej ocele, čo znamená, že ich vnútorná a zároveň funkčná strana nie je dostatočne chránená pred koróziou, hrúbka plechu pri týchto odkvapoch dosahuje max. 0,5 mm a záruka na takýto systém je maximálne 2 roky.
Zhrnutie:
Váš nový strešný systém si vyberajte na základe týchto podmienok:
- Strecha Vás musí ochrániť
- Hmotnosť strešného systému nesmie zaťažiť a poškodiť vašu stavbu
- Vhodný sklon strechy
- Kvalita ocele
- Hrúbka a povrchová úprava
- Užitočná a celková plocha strešnej krytiny
- Záruka
- Čo obsahuje cenová ponuka
- Správne vybrať odkvapový systém.