Lindab logo
Bezplatná infolinka
053 39 13 000
Email
informacie@lindab.com
Fakturačná adresa
Lindab a.s.
Jamník 278, 053 22
IČO
36214604
DIČ
2020035061
IČ DPH
SK2020035061

Čo by ste mali vedieť o odkvape?

Čo by ste mali vedieť o odkvape?

 

Je veľmi dôležité, aby bol odkvapový systém správne vyskladaný a nadimenzovaný na určitú stavbu. Netreba podceniť silu vody a snehu, ktorý má odkvapový systém za úlohu zo strechy zviesť. Preto dbajte na jeho kvalitu, montáž a správnu veľkosť.

 

Kvalita materiálov, požitá pri výrobe odkvapových systémov je pre jeho funkčnosť a životnosť nesmierne podstatná. Vstupný materiál má totiž odolávať veľkým teplotným výkyvom, veľkému množstvu vody či ťažkému snehu. Preto buďte pri výbere extra opatrní. Na trhu je mnoho výrobcov odkvapov, avšak nie všetci kladú dôraz na kvalitu. Použitý by mal byť plech o hrúbke 0,6 až 0,7mm, ktorý je buď lakovaný alebo zinkovaný. Taktiež treba dávať pozor na to, aká vrstva farby a pozinku bola pri povrchovej úprave odkvapu použitá. Je mnoho ďalších materiálov z ktorých sa dá odkvap vyrobiť, napríklad poznáme medené odkvapy, ktoré majú vysokú životnosť ale aj cena je o dosť vyššia. Potom poznáme plastové, ktoré sú síce lacné, ale ich životnosť je otázna, nakoľko plast zvykne časom praskať a lámať sa.

 

Montáž odkvapového systému je jedna z najdôležitejšia častí odkvapového systému. Výrobcovia dnes sledujú trend výroby ucelených stavebnicových odkvapových systémov. Patrí medzi ne aj spoločnosť Lindab. Jednotlivé komponenty odkvapových systémov do seba ľahko zapadajú a ich inštalácia je pomerne jednoduchá. Nie je potrebné žiadne lepenie či nitovanie. Podľa montážneho návodu by ju mal zvládnuť i priemerne zručný stavebník či domáci majster bez väčších problémov.

 

Pri montáži platí zopár pravidiel ako napríklad, že na každých 10 metrov žľabu = 1 zvod. Od steny majú byť tak približne 2 – 3 cm, záleží od veľkosti tŕňov ktoré budú odkvapový systém držať. To koľko zvodov Vám treba sa počíta podľa veľkosti strechy pričom platí že 100 – 160m2 strešnej krytiny dokáže odvodniť jeden zvod veľkosti 150mm. Pozrite si aj náš katalóg, kde nájdete presnejšie technické údaje. Nakoľko tieto výpočty sú veľmi individuálne, odporúčame kontaktovať našich technikov, ktorí Vám s týmto veľmi radi a ochotne pomôžu.

 

Nezanedbajte výber dobrého a správne nadimenzovaného odkvapového systému. Pri poddimenzovaní môže dôjsť k prelievaniu vody zo žľabov a teda hrozí poškodenie nehnuteľnosti, a taktiež hrozí, že pod záťažou dôjde k uvoľneniu jednotlivých dielov čo môže mať za následok nebezpečný úraz osôb pohybujúcich sa v okolí s vážnymi následkami.

 

Odkvapový systém je dobre udržiavať v dobrej kondícii, pričom stačí tak málo. Cca raz za rok je dobré celý systém prezrieť, povyberať neporiadok a listy, ktoré doňho mohlo nafúkať. Ak si to chceme uľahčiť, existujú rôzne zachytávače nečistôt, filtračné vložky alebo samočistiace lapače nečistôt.

 

V prípade ak by bol odkvapový systém zanesený, môže dôjsť až k jeho znefunkčneniu, prípadne v zimných obdobiach kedy teplota klesne pod bod mrazu k zamrznutiu a následne k nezvratnému poškodeniu daného systému, prípadne až k poškodeniu nehnuteľnosti z dôvodu pretekania zvodového systému na fasádu čo môže mať za následok zamoknutie múrov alebo iné poškodenie.